👤

Calculati concentratia procentuala obtinuta prin dizolvarea a 40g sare in 80g apa. Cum se numeste amestecul obtinut si ce fel de amestec este?
Repedeeee


Răspuns :

md = 40 g NaCl
ms = md + mH2O = 120 g

c/100 = md/ms
c= md/ms * 100
c = 40/120 * 100
c= 33,33%
este un amestec omogen si este o solutie salina :D