Pe un deal se construieste o sosea in serpentina lunga de 3 km .Ce inaltime are dealul pt ridicarea unui butoi cu masa de 50 kg daca trebuie sa actioneze cu o forta de 100de N? VA ROG AM NEVOIE URGENT
F=[tex] \frac{G}{l*h} [/tex] G=m*g=50*10=500 N l=3 km=3000 m 100=[tex] \frac{500}{3000*h} [/tex] h=[tex] \frac{500*3000}{100}=5*3000=15000 m =15 km [/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!