Răspuns :
360 gC
Acarbon=12
23
12g C-----------1mol C-----------6,023.10 atomi C
360gC-----------x--------------------y
x=360.1:12=30 moli C
23 23 23
y=360.6,023.10 :12=30.6,023.10 atomi C=180,69 .10 atomi C
112L O2 -112:22,4=5moli O2
16gO2--------------1mol O2
X-------------------- 5moli O2
x=5.16=80 g O2
23
16gO2----------------6,023.10 atomi O2
80----------------------y
23 23
y=80.6,023.10 =481,04 .10 atomi O2
Acarbon=12
23
12g C-----------1mol C-----------6,023.10 atomi C
360gC-----------x--------------------y
x=360.1:12=30 moli C
23 23 23
y=360.6,023.10 :12=30.6,023.10 atomi C=180,69 .10 atomi C
112L O2 -112:22,4=5moli O2
16gO2--------------1mol O2
X-------------------- 5moli O2
x=5.16=80 g O2
23
16gO2----------------6,023.10 atomi O2
80----------------------y
23 23
y=80.6,023.10 =481,04 .10 atomi O2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!