Răspuns :
m apei=densitatea apei x volumul apei=150g
m sticlei=m totala-m apei=320-150=170g
V sticlei=m sticlei/densitatea sticlei=170/2.5=68cm cubi
m sticlei=m totala-m apei=320-150=170g
V sticlei=m sticlei/densitatea sticlei=170/2.5=68cm cubi
masa totala = masa apei + masa cilindrului
masa apei = densitatea apei x volumul apei = 1g/cm³ x 150 cm³ = 150 grame
320 grame = 150 grame + masa cilindrului
masa cilindrului = 320 g - 150 g = 170 g
densitatea = masa / volum
volumul = masa / densitate = 170 g / 2,5 g/cm³ = 68 cm³
deci vasul este constituit din 68 cm³ de sticla
masa apei = densitatea apei x volumul apei = 1g/cm³ x 150 cm³ = 150 grame
320 grame = 150 grame + masa cilindrului
masa cilindrului = 320 g - 150 g = 170 g
densitatea = masa / volum
volumul = masa / densitate = 170 g / 2,5 g/cm³ = 68 cm³
deci vasul este constituit din 68 cm³ de sticla
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!