Răspuns :
n,C2H2= 224m³/22,4m³/kmol=10kmol C2H2
1kmol 2kmol 1kmol 1kmol
CaC2 +2H2O---> C2H2+Ca(OH)2
x=10kmol................10kmol
a. m= nxM=> m= 10kmolx 64kg/kmol= 640kg CaC2 pur
p/100= m,pur/m,impur=>80/100= 640/m,impur.........................calculeaza !!!
b. 2,5kmol acetilena reactioneaza cu apa
1kmol................................................1kmol
C2H2+ H2O---> [CH2=CHOH]---> CH3CHO
2,5kmol...............................................x=2,5kmol
m= nxM=> m= 2,5kmolx 44kg/kmol= 110kg--masa teoretica; practic se obtine mai putin din cauza randamentului mic
90/100= m,practic/110............................calculeaza !!!!
c. 7,5/2 kmol acetilena reactioneaza cu Na
1kmol............................1kmol
C2H2 + 2Na----> C2Na2 + H2
3,75kmol............................x= 3,75kmol in c.n.
pV= nRT=> 0,5xV= 3,75x 0,082x(273+27)
...........................................................................calculeaza V, in m³
d. 2,75kmol acetilena arde
1kmol 2,5kmol
C2H2 +5/2 O2---> 2CO2 +H2O
3,75kmol......x=9,375kmol
V,O2= 9,375kmolx22,4m³/kmol=210m³
V,aer= 5x 210m3=................pentru ca aerul contine 20% O2
1kmol 2kmol 1kmol 1kmol
CaC2 +2H2O---> C2H2+Ca(OH)2
x=10kmol................10kmol
a. m= nxM=> m= 10kmolx 64kg/kmol= 640kg CaC2 pur
p/100= m,pur/m,impur=>80/100= 640/m,impur.........................calculeaza !!!
b. 2,5kmol acetilena reactioneaza cu apa
1kmol................................................1kmol
C2H2+ H2O---> [CH2=CHOH]---> CH3CHO
2,5kmol...............................................x=2,5kmol
m= nxM=> m= 2,5kmolx 44kg/kmol= 110kg--masa teoretica; practic se obtine mai putin din cauza randamentului mic
90/100= m,practic/110............................calculeaza !!!!
c. 7,5/2 kmol acetilena reactioneaza cu Na
1kmol............................1kmol
C2H2 + 2Na----> C2Na2 + H2
3,75kmol............................x= 3,75kmol in c.n.
pV= nRT=> 0,5xV= 3,75x 0,082x(273+27)
...........................................................................calculeaza V, in m³
d. 2,75kmol acetilena arde
1kmol 2,5kmol
C2H2 +5/2 O2---> 2CO2 +H2O
3,75kmol......x=9,375kmol
V,O2= 9,375kmolx22,4m³/kmol=210m³
V,aer= 5x 210m3=................pentru ca aerul contine 20% O2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!