Răspuns :
m=500g=0,5 kg
Lansat pe o suprafata orizontala cu o viteza initiala [tex] v_{0} [/tex], corpul are o miscare uniform incetinita , astfel [tex] F_{f} [/tex]=-m*a⇒μ*N=-m*a⇒(m cu m se simplifica)a=-μ*g
[tex] a_{m} [/tex]=a=[tex] \frac{delta v}{delta t} [/tex]=[tex] \frac{v- v_{0} }{t} [/tex]
v=[tex] v_{o} [/tex]+a*t⇔v=[tex] v_{0} [/tex]-μ*g*t⇔v=20-0,05*10*0,5=20-0,05*5=20-0,25=19,75m/s
[tex] E_{c} [/tex]=[tex] \frac{m* v^{2} }{2} [/tex]=[tex] \frac{0,5* 19,75^{2} }{2}[/tex]=[tex] \frac{0,5*390,0625}{2} = \frac{195,031}{2} [/tex]=97,515J
Lansat pe o suprafata orizontala cu o viteza initiala [tex] v_{0} [/tex], corpul are o miscare uniform incetinita , astfel [tex] F_{f} [/tex]=-m*a⇒μ*N=-m*a⇒(m cu m se simplifica)a=-μ*g
[tex] a_{m} [/tex]=a=[tex] \frac{delta v}{delta t} [/tex]=[tex] \frac{v- v_{0} }{t} [/tex]
v=[tex] v_{o} [/tex]+a*t⇔v=[tex] v_{0} [/tex]-μ*g*t⇔v=20-0,05*10*0,5=20-0,05*5=20-0,25=19,75m/s
[tex] E_{c} [/tex]=[tex] \frac{m* v^{2} }{2} [/tex]=[tex] \frac{0,5* 19,75^{2} }{2}[/tex]=[tex] \frac{0,5*390,0625}{2} = \frac{195,031}{2} [/tex]=97,515J
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!