Răspuns :
Deoarece corpul se misca uniform accelerat din repaus , acceleratia medie coincide cu cea instantanee , astfel ca [tex] a_{m} [/tex]=a=[tex] \frac{delta v}{delta t} [/tex]=[tex] \frac{v}{t} [/tex]⇒v=a*t , iar distanta parcursa este:d=[tex] v_{m} [/tex]*t=[tex] \frac{v}{2} [/tex]*t=[tex] \frac{a* t^{2} }{2} [/tex]⇒a=[tex] \frac{2* d_{1} }{ t ^ {2} _{1} } [/tex]=[tex] \frac{2*1}{1*1} [/tex]=2 m/[tex] s^{2} [/tex]
Cand [tex] t_{2} [/tex]=2s , [tex] v_{2} [/tex]=a*[tex] t_{2} [/tex]=[tex] \frac{2* d_{1} }{ t_{1 } ^{2} } [/tex]*[tex] t_{2} [/tex]=[tex] \frac{2*1}{1*1} [/tex]*2=2*2=4 m/s
[tex] E_{c} [/tex]=[tex] \frac{m* v^{2} _{2} }{2} [/tex]=[tex] \frac{1*4*4}{2} [/tex]=[tex] \frac{16}{2} [/tex]=8J
Cand [tex] t_{2} [/tex]=2s , [tex] v_{2} [/tex]=a*[tex] t_{2} [/tex]=[tex] \frac{2* d_{1} }{ t_{1 } ^{2} } [/tex]*[tex] t_{2} [/tex]=[tex] \frac{2*1}{1*1} [/tex]*2=2*2=4 m/s
[tex] E_{c} [/tex]=[tex] \frac{m* v^{2} _{2} }{2} [/tex]=[tex] \frac{1*4*4}{2} [/tex]=[tex] \frac{16}{2} [/tex]=8J
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!