Răspuns :
nA/nB = 1/3 nB = 3nA (n2 = 3n1)
m1=A1·n1 m2 = A2·3n1 m = m1 +m2 = n1(A1+3A2)
M = m/n = n1(A1+3A2)/4n1 = (A1+3A2)/4
M = 47,875·2 = 95,75g/mol
A1+3A2 = 383
A1 - A2 = 47 4A2 = 336 A2 = 84g/mol (Kr) A1 = 131g/mol (Xe)
b) V = 10 l T = 298K m = 3,875kg= 3875g M = 95,75 g/mol
PV = m/M ·RT
P = 40,47·0,082·298/20 = 49,44 atm
c) V = 20 l P = 30atm T = 298K m1= PVM/(RT) = 2351 g
Δm = 3875 - 2351 = 1524g = 1,524Kg
m1=A1·n1 m2 = A2·3n1 m = m1 +m2 = n1(A1+3A2)
M = m/n = n1(A1+3A2)/4n1 = (A1+3A2)/4
M = 47,875·2 = 95,75g/mol
A1+3A2 = 383
A1 - A2 = 47 4A2 = 336 A2 = 84g/mol (Kr) A1 = 131g/mol (Xe)
b) V = 10 l T = 298K m = 3,875kg= 3875g M = 95,75 g/mol
PV = m/M ·RT
P = 40,47·0,082·298/20 = 49,44 atm
c) V = 20 l P = 30atm T = 298K m1= PVM/(RT) = 2351 g
Δm = 3875 - 2351 = 1524g = 1,524Kg
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!