👤

Se introduce un cui de fier de puritate 70℅ in 800g de solutie de sulfat de cupru de concentratie 80℅ . Calculati: - masa cuiului folosit ;
- numarul de moli si masa de cupru depus.


Răspuns :

  y     640 g                     x
  Fe+CuSO4=FeSO4+Cu
  56    160                    64

dintr-o sol. react. numai md 

md=c.ms:100
md=800.80:100=640gCuSO4

X=640.64:160=256gCu

y=640.56:160=224gFe pur

se calculeaza cant. de Fe care are si impuritati

100g------------70g Fe pur
a  ----------------224g Fe pur
a=100.224:70=320g Fe cu impuritati


Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari