Răspuns :
10 g x
Cu +2H2SO4=CuSO4+SO2+2H2O
64 64
SO2 -DIOXID DE SULF
MSO2=32+2.16=64
X=10.64:64=10g SO2
Cu +2H2SO4=CuSO4+SO2+2H2O
64 64
SO2 -DIOXID DE SULF
MSO2=32+2.16=64
X=10.64:64=10g SO2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!