👤

Un atlas costa 50 lei. Cât ar costa atlasul dacă:
a) s-ar ieftini cu 20%;
b) s-ar scumpi cu 15%
Va rog vreau o rezolvare completa!!!!


Răspuns :

a)
50×20%=10 lei
50-10=40 lei

b)
50×15%=7,5 lei
50+7,5=57,5lei

a)50 lei ________ 100%
    x ___________ 20%
x=(50·20)/100=10 lei =>daca s-ar ieftini cu 20% ar costa 40 lei

b)50 lei ________ 100%
    y ___________ 15%
y=(50·15)/100=7,5 lei =>daca s-ar scumpi cu 15% ar costa 57,5 lei