Răspuns :
Daca 9 sticle si 4 kg zahar costa 66 lei ,iar 9 sticle si 2 kg costa 60 lei inseamna ca 2 kg=6 lei => 1 kg=3lei
Si acum inlocuim ...
9 sticle +2 kg =60 => 9 sticle=54 lei
1 sticla =6 lei
Si acum inlocuim ...
9 sticle +2 kg =60 => 9 sticle=54 lei
1 sticla =6 lei
1. scade totul:
9u+4z=66
9u+2z=60
__________
/ +2z=6
2. afla-l pe z:
6:2=3
a=3
3.afla-l pe u:
9u+6=60
9u=54
u=6
Sper Ca Te-Am Ajutat
9u+4z=66
9u+2z=60
__________
/ +2z=6
2. afla-l pe z:
6:2=3
a=3
3.afla-l pe u:
9u+6=60
9u=54
u=6
Sper Ca Te-Am Ajutat
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!