👤

PROBLEMA
Cu 20 lei ,Dan a cumparat 5 lalele.
tot cu 20lei Ana a cumparat citeva agrafe la pretul de 5lei.
Ce afli calculind:20LEI :5= lei;20lei:5lei= ?


Răspuns :

5 lalele.....20 lei
1 lalea......x lei 
x=(20*1):5=4 lei costa o lalea