ρ=m/v in g/cm³ 1L=1000 cm³ ⇒ 500 L=500000cm³ masa lichid= masa totala -masa sticlei goale=150-20=130 g ρ=130/500.000 = 0,000026 g/cm³ cred ca este o greseala in datele problemei, o sticla de 500L nu are cum sa cantaresca 20 g.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!