Răspuns :
34-26=8lei costa 2 prajituri
8/2=4lei o prajitura
34-(6x4)=10lei 2inghetate
10/2=5lei o inghetata
8/2=4lei o prajitura
34-(6x4)=10lei 2inghetate
10/2=5lei o inghetata
Aflăm cât costă o prăjitură.A doua zi a cumpărat cu două prăjituri mai mult decât în prima zi. Deci, facem:
34-26=8 lei(două prăjituri)
8:2=4 lei (o prăjitură)
4*4=16 lei (patru prăjituri)
26-16=10 lei (două înghețate)
10:2=5 lei (o înghețată)
=> o prăjitură = 4 lei
=> o înghețată = 5 lei
34-26=8 lei(două prăjituri)
8:2=4 lei (o prăjitură)
4*4=16 lei (patru prăjituri)
26-16=10 lei (două înghețate)
10:2=5 lei (o înghețată)
=> o prăjitură = 4 lei
=> o înghețată = 5 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!