La un magazin sau adus 1024 kg de mere .In prima zi s-a vandut un sfert ,a doua zi jumatate din intreaga cantitate , iar a treia zi restu.Stiind ca1 kg de mere costa 3 lei , afla cat s-a incasat in fiecare zi . Va rog ajutatima
1024:4=256(kg prima zi) 1024:2=512(kg a doua zi) 1024-(256+512)=256(kg a doua zi) 1024- 768=256 256x3=768(lei prima zi) 512x3=1536(lei a doua zi) 256x3=768(lei a treia zi)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!