👤

La un magazin sau adus 1024 kg de mere .In prima zi s-a vandut un sfert ,a doua zi jumatate din intreaga cantitate , iar a treia zi restu.Stiind ca1 kg de mere costa 3 lei , afla cat s-a incasat in fiecare zi . Va rog ajutatima

Răspuns :

1024:4=256(kg prima zi)
1024:2=512(kg a doua zi)
1024-(256+512)=256(kg a doua zi)
1024- 768=256
256x3=768(lei prima zi)
512x3=1536(lei a doua zi)
256x3=768(lei a treia zi)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari