👤

Pentru 6 litrii de ulei, 4 kg de malai si 10 kg de rosii s-a platit 72 de lei. Daca un litru de ulei costa 4,50 lei , iar un kg de rosii costa 3,30 lei , calculati pretul unui kg de malai.

Răspuns :

ulei=6•4.50=27lei
rosii=10•3,30=33lei
4kg de malai= 72-27-33=12
1 kg de malai=3 lei
6l de ulei=4,5 *6=27
10kg de rosii=3,3*10=33
1kg malai=62-(27+33)=2:4=0,5 lei