👤

Un corp din otel are masa de 20 kg. Ce volum are corpul. (p=7800 kg/m³)

Răspuns :

p= m/v => V=m/p
V=m/p=20kg/7800kg/m3(se simplifica prin 20 fractia si se taie ambele kg)=390 m3