Răspuns :
|¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯|×ღ×|¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯|
➥ Cerință: Ana trebuie să ajungă la un spectacol la ora 18 și 30 min. Are nevoie de 30 min pentru drum și 40 min să-i lase bunicii un pachet. La ce oră trebuie să plece de acasă?
➥ Răspuns:
18 h și 30 min = 18 × 60 + 30 = 1110 min → ora spectacolului transformată în minute
30 min + 40 min = 70 min → timpul pe care îl pierde pe drum până să ajungă la spectacol
1110 min - 70 min = 1040 min → ora la care trebuie să plece de acasă exprimată în minute
1040 : 60 = 17 h și 20 min → ora la care trebuie să plece de acasă exprimată în ore
➥ Soluție: Pentru a ajunge la timp la spectacol, Ana trebuie să plece de acasă la ora 17 și 20 minute.
|____________________|×ღ×|____________________|
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!