Răspuns :
- calculez moli N2
n(niu)= N/N,A=> 30,11X10²³/ 6,023X10²³= 5mol N2
-calculez moli H2
n(niu)= m/M-> 30/2= 15molH2
n,total= (5mol N2 +15molH2)
-aplic ecuatia de stare
p1x V=n1xRT1---> p1xV= 20R(273+27)
-ECUATIA REACTIEI
1mol 3mol 2mol
N2 + 3H2---> 2NH3
5mol 15mol 10mol-----.> n2= 10mol NH3
-aplic din ecuatia de stare
p2xV= n2RT2----> p2xV= 10R(273+227)
fac raportul: p2/p1= 10x500/20x300= 5/6
n(niu)= N/N,A=> 30,11X10²³/ 6,023X10²³= 5mol N2
-calculez moli H2
n(niu)= m/M-> 30/2= 15molH2
n,total= (5mol N2 +15molH2)
-aplic ecuatia de stare
p1x V=n1xRT1---> p1xV= 20R(273+27)
-ECUATIA REACTIEI
1mol 3mol 2mol
N2 + 3H2---> 2NH3
5mol 15mol 10mol-----.> n2= 10mol NH3
-aplic din ecuatia de stare
p2xV= n2RT2----> p2xV= 10R(273+227)
fac raportul: p2/p1= 10x500/20x300= 5/6
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!