👤

Un automobilist intra pe autostrada la ora 8 si 22 min.Contorul kilometric al masinii indica 35478km.La ora 10 h si 02 minute automobilistul opreste,contorul indicand 35588 km.Ce viteza medie a avut automobilul?

Răspuns :

distanta medie-d1-d2=35588km-35478km=110 km
durata medie -t2-t1 =10 h 02 min -8 h 22 min =1 h 40 min
viteza medie =distanta medie /durata medie =110 km /100 min =>110000 m/6000 s=>110/6 s(am simplificat) => 18,(3) m/s
viteza medie =>18,(3)
..


10 h 02 min — 8 h 22 min = 1 h 40 min = 1 h = 60 min + 40 min = 100 min


35 588 — 35 478 = 110 km


v = d / Δt ⇒ v = 110 km / 100 min = 110 / 100 • 60 / 1 km / h = 6 600 / 100 • km / h = 66 km / h




— formula —


v = d / Δt





..

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari