Un om deplasează pe o suprafață orizontală, pe distanța d=10m, o ladă cu masa m=100kg. Coeficientul de frecare dintre ladă și suprafața pe care se deplasează este miu=0,4. Forța de tracțiune are direcție orizontală ( g=10 m/s la pătrat ).
1° Se presupune viteza constanta. Să se calculeze:
a) lucrul mecanic efectuat de om asupra lăzii;
b) lucrul mecanic efectuat al forței de frecare;
c) lucrul mecanic total efectuat asupra lăzii.
2° Se presupune că lada are accelerația a=0,5 m/s la pătrat. Să se răspundă la același întrebări ale punctului 1°.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!