la un magazin sau adus 1024 kg de mere in prima zi un sfert a doua zi o jumătate din întreaga cantitate iar a treia zi restul stiid ca 1 kg de mere costa 3 lei afla cat sa incasat in fiecare zi va rog frumos repede
Total: 1024kg Prima zi: 1024:4=256 kg A doua zi: 1024:2=512k kg A treia zi: 256 kg 1 kg...3 lei In prima zi : 1kg .... 3 lei 256 kg....x lei x=3*256=768 A doua zi : 512*3= 1536 lei A treia zi : 256*3= 768 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!