👤

Un automobilist intrape autostrada la ora 8 si 22 min. Contorul kilometric al masinii indica 35478 km. La ora 10h 02 min. automobilistul se opreste, contorul indicand 35588 km. Ce vireza medie a avut automobilul?
Urgent,va rog//


Răspuns :

t=38+60+2=100min
S=35588-35478=110km
100min...............110km
 60min.................x

x=110 *60 :100=66Km/h