c,m1= n1/ Vs1 c,m2= n2/0,2 [H⁺]=[HCl]=10⁻³mol/l ,din pH -numarul de moli este acelasi in cele doua solutii, n1=n2 -calculez n2 din c,m2 10⁻³= n2/0,2------n2=n1= 2x10⁻⁴mol -revenind la prima relatie, 10⁻¹=2x10⁻⁴/ Vs1----> Vs1=2x10⁻³l= 2ml
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!