👤

serban a cumparat pentru o petrecere 3 kg de bomboane cu 5 lei kg,6 kg de bomboane cu 4 lei kg si 5 kg de bomboanee cu 6 lei kg cat costa in medie un kg de bomboane ??

Răspuns :

(3x5)+(6x4)+(5x6)/15=15+24+30/15

69::15=4,6 lei costă un kg de bomboane
M.a.p.=(3x5+6x4+5x6)/(5+4+6)
M.a.p.=(15+24+30)/15
M.a.p.=69/15
M.a.p.=4,6 lei