Stiind că densitatea apei este 1g/mL, cantitatea de apa care trebuie evaporta dim 6dm³ solutie KOH de concentrație 2M pentru a obtine o solutie de concentrație 8 M este?...rezolvare, va rog.. Mulțumesc anticipat!
initial Vsi = 6 l ci = 2moli/l ⇒ niKOH = c·Vs = 12 moli final Vs =Vsf cf = 8moli/l ⇒ nfKOH = 8Vsf nf = ni 8Vsf = 12 Vsf = 1,5 l V H2O evaporata = Vi - Vf = 4,5l = 4500ml m H2O = 4500ml·1g/ml = 4500g = 4,5 kg
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!