La un magazin alimentar s au vandut intr o saptamana75 kg de crap si 42kg de salau,incasandu se in total 1389lei.Intr o alta saptamana sau vandut 25kg de crap si 50kg de salau ,incasandu se in total 1075lei.Cat costa un kg de crap?dar un kg de salau daca preturile au ramas nemodificate?
75x+42u=1389 75x+150y=3225 I - -------------------------------- / 108y =1836 y =17 lei 75x+42*17 =1389 75x +714 =1389 75x =1389-714 75x =675 x =9 lei verif ; 25*9+50*17 =225+850 =1075 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!