👤

Cate grame de calciu contine 0,1 moli de atomi de calciu , dar 5kmoli de atomi de calciu >>
help again


Răspuns :

Masa molară a Ca = 40g și n=0,1 moli deci m=M•n => m=0,1•40=4g
n=5kmoli și M=40kg deci m=5•40=200kg=200000g.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari