Răspuns :
pV=m/M*R*T => M=m*R*T/p*V = 1,5845*82*298*10^(-3)/2*0,44 = 44g/mol [CO2]
p*V=m/M*R*T => m=p*V*M/RT = 1*2*44/0,082*273 = 3.931g CO2
p*V=m/M*R*T => m=p*V*M/RT = 1*2*44/0,082*273 = 3.931g CO2
P×V= nr. moli × R × T
T= 25+273= 298
V= 440/1000=0,44 l
2×0,44= nr. moli ×0.082× 298
Nr.moli=0.036
masa moleculara=1,5845/0.036=44
Gazul este CO2
1×2=nr. moli×0,082×273
Nr. moli = 0.089
Masa= 0.089×44= 4
Sper ca e ok. Bafta!
T= 25+273= 298
V= 440/1000=0,44 l
2×0,44= nr. moli ×0.082× 298
Nr.moli=0.036
masa moleculara=1,5845/0.036=44
Gazul este CO2
1×2=nr. moli×0,082×273
Nr. moli = 0.089
Masa= 0.089×44= 4
Sper ca e ok. Bafta!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!