👤

Clorul reactioneaza complet cu 4,6g de sodiu.
a.Scrieti ecuatia reactiei chimice dintre clor si sodiu.
b.Calculati volumul de clor,exprimat in litri,masurat in c.n de temp. si de presiune,necesara reactiei.


Răspuns :

a.   Cl2 + 2Na => 2NaCl

b. n=m/M=4,6/23 = 0,2 moli Na

nCl2=0,2/2 = 0,1 moli Cl2

VCl2 = 0,1*22,4 =2,24 L Cl2