Răspuns :
ms1=500g
c1=25%
[tex] \frac{c}{100} = \frac{md}{ms} [/tex] ⇒ md=[tex] \frac{c*ms}{100} [/tex]
md=125g zahar
Se stie ca ms=md+m apa => m apa = ms-md = 500-125 = 375 g apa in solutia initiala.
Din aceeasi formula de mai sus stim ca ms=[tex] \frac{100*md}{c} [/tex]
ms pentru solutia de 10% va fi 1250g
Folosind din nou ms=m apa + md rezulta 1125g apa in solutia finala
Ca sa aflam cata apa a fost adaugata, facem diferenta intre solutia finala si cea initiala, rezultandu-ne 750g apa adaugata
c1=25%
[tex] \frac{c}{100} = \frac{md}{ms} [/tex] ⇒ md=[tex] \frac{c*ms}{100} [/tex]
md=125g zahar
Se stie ca ms=md+m apa => m apa = ms-md = 500-125 = 375 g apa in solutia initiala.
Din aceeasi formula de mai sus stim ca ms=[tex] \frac{100*md}{c} [/tex]
ms pentru solutia de 10% va fi 1250g
Folosind din nou ms=m apa + md rezulta 1125g apa in solutia finala
Ca sa aflam cata apa a fost adaugata, facem diferenta intre solutia finala si cea initiala, rezultandu-ne 750g apa adaugata
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!