Cum puteți obține hidrogen sulfurat (acid sulfuric) având la dispoziție : NaCl, H2O, energie electrica și sulfură de fier (||) ? Scrieți ecuațiile reacțiilor chimice și calculați masa soluției de NaCl, c=20% necesară obținerii a 44,8 L hidrogen sulfurat.
2moli NaCl corespund 22,4 L (1 mol H2S) x moli............................44,8 L x=4 moli NaCl m NaCl=58,5*4=234 g (md) ms=md*100/c=234*100/20=1170 g sol NaCl
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!