👤

6.tensiunea produsa de o centrala electrica este de 380000V.exprimati aceasta tensiune in kV si MV (megavolti).trebuie cu rezolvare!

Răspuns :

1 V = 10⁻³ kV = 0.001 kV
380000 V=380 kV

1 V = 10-6 MV = 0.000001 MV
380000 V=0,38 MV