deci, masina merge 2 secunde cu 5m/s și restul pana la 8 secunde, adica 6 secunde cu 8m/s. Aflam ce distanta a parcurs masina in 8s 2s • 5m/s + 6s • 8m/s = 10m + 48m = 58m viteza media = distanta/timp deci vm = 58m/8s = 7.25 m/s
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!