Daca 3 pe 8 din cantitatea de 576 kg de rosii s-a vândut la piață, 4 pe 5 din cantitatea rămasă a fost prelucrată la o fabrică de conserve,iar resul a fost achiziționat de o cantină muncitorească,aflați cate kg de roșii a cumpărat cantina.Va roooog!!! plz! Urgent ..
3/8*576=216 (cantitatea vanduta la piata) 576 - 216=360 (cantitatea ramasa dupa piata) 4/5*360=288 (cantitatea vanduta la fabrica de conserve) 576-216-288=72 kg (cumparate de cantina)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!