Răspuns :
se da : v,m? v,m? 1 mol
m(HCl)=36,5kg H2+Cl2=2HCl
1mol 1mol 2mol
v(Cl2)? m =36,5
m(Cl2)-? v(HCl)= = 1mol
v(H2)-? M=36g/mol
m(H2)-?
v(H2)=1*1/2=0,5mol
m(H2)=vxM = 0,5 molx2 mol =1 g
v(Cl2)=1x1/2=0,5 mol
m(Cl2)=0,5 molx71g/mol=35,5g
m(HCl)=36,5kg H2+Cl2=2HCl
1mol 1mol 2mol
v(Cl2)? m =36,5
m(Cl2)-? v(HCl)= = 1mol
v(H2)-? M=36g/mol
m(H2)-?
v(H2)=1*1/2=0,5mol
m(H2)=vxM = 0,5 molx2 mol =1 g
v(Cl2)=1x1/2=0,5 mol
m(Cl2)=0,5 molx71g/mol=35,5g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!
Ze Studies: Alte intrebari
Ma Poate Ajuta Cineva Cu Rezumatul La Momente Si Schite De Ion Luca Caragiale - Lantul Slabiciunilor