👤

cu cit a crescut masa unui corp care a fost electrizat cu o sarcina electrica negativa agala cu -1,6*10la puterea -8c?masa electronului m(e)=9,11*10la puterea -31 kg?plizzz ajutor am nevoie urgent

Răspuns :

Prin electrizare cu o sarcina negativa, corpul respectiv a primit niste electroni. 
Un electron are sarcina elementara q = -1,60 ×10⁻¹⁹ Coulombi . 
Oricare alta sarcina este un multiplu al acestei valori,   Q = n q, unde n este numarul de electroni.
sarcina  electrica din problema data este 
Q = - 1,6 x 10 ⁻⁸ Coulombi = n x q 

rezulta ca n = Q/q = -1,6 x 10 ⁻⁸ / 1,6 x 10⁻¹⁹ = 1 x 10¹¹ electroni 
masa a "n" electroni este n x 9 x 10 ⁻³¹ kg = 1 x 10 ¹¹ x 9 x 10⁻³¹ = 9 x 10⁻²⁰ kg

masa corpului electrizat a crescut cu 9 x 10⁻²⁰ kg

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari