👤

Rezolva problema: Ce volum de oxid de carbon (|V) (c.n.) se obtine la arderea acetilenei (C2H2) cu masa de 5,2g ?

Răspuns :

C2H2 + 2,5 O2 = 2CO2 + H2O
Dublam coeficientii si obtinem :
2C2H2 + 5O2 = 4 CO2 + 2H2O
Aflam concentratia molara ( C2H2) = m/M = 5,2 g/ 26 g/mol = 0,2 mol.
M(C2H2) = 12*2 + 1*2= 26 g/mol.
0,2 mol x mol
2C2H2 + 5O2 = 4CO2 + 2H2O
2 mol 4 mol
x= 0,2 mol * 4 mol / 2 mol = 0,4 mol.
V(CO2) = concentratia molara (CO2) * Volumul molar = 0,4 mol * 22,4 l/mol =8,96 l.
R/s: V(CO2)= 8,96 l.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari