Răspuns :
Gandim problema astfel :
in paharul cu ulei introducem un volum de fier care va determina iesirea unui volum identic de ulei, dar de masa diferita, datorita diferentelor de densitate ale celor doua substante.
volumul de fier il obtinem din formula densitatii
densitatea = masa / volum
densitatea fierului este - cauti in tabele - 7800kg/m³ = 7,8 g/cm³
volumul corpului de fier V = masa / densitate = 156 g / 7,8 g/cm³ = 20 cm³
volumul corpului de fier este si volumul de ulei revarsat = 20 cm ³
aflam masa de ulei ( dupa ce cautam densitatea uleiului - si fiindca nu este precizat ce fel de ulei este - alimentar, de motor, etc, am ales o valoare medie 900 kg/m³ = 0,9 g/cm³ )
m = densitate x volum = 0,9 g/cm ³ x 20 cm³ = 18 grame
masa uleiului revarsat = 18 grame
in paharul cu ulei introducem un volum de fier care va determina iesirea unui volum identic de ulei, dar de masa diferita, datorita diferentelor de densitate ale celor doua substante.
volumul de fier il obtinem din formula densitatii
densitatea = masa / volum
densitatea fierului este - cauti in tabele - 7800kg/m³ = 7,8 g/cm³
volumul corpului de fier V = masa / densitate = 156 g / 7,8 g/cm³ = 20 cm³
volumul corpului de fier este si volumul de ulei revarsat = 20 cm ³
aflam masa de ulei ( dupa ce cautam densitatea uleiului - si fiindca nu este precizat ce fel de ulei este - alimentar, de motor, etc, am ales o valoare medie 900 kg/m³ = 0,9 g/cm³ )
m = densitate x volum = 0,9 g/cm ³ x 20 cm³ = 18 grame
masa uleiului revarsat = 18 grame
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!