Ca sa obtii moli din grame imparti nr de grame pe care il ai la masa substantei. 148 g Ca(OH)2= 148/74(masa Ca(OH)2) =>2 moli 196 g H2SO4 => 196/98=2 moli 126 g HNO3 => 126/63=2 moli 3,9 g KOH => 3,9/ 56,1= 0,069 moli
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!