M ch=54+288+342=666 [ch= cristalohidrat]
A. 666g ch.....342g Al2(SO4)3
333g ch............x=171 g Al2(SO4)3 ADEVARAT !
B. n=171/342=0,5 moli solvat dizolvat in :
apa provine din: apa ch+ apa adaugata
ms=md*100/c=171*100/5=3420
mH2O=3420-171=3249
mH2O din ch este
666g ch......324 g H2O
333g ch.......y=162g
mH2O total=3249+162=3411g deci B este fals !!!!
C. n
H2O=3411/18=189,5 moli C. Fals !!!!! (dar poate ai scris gresit 180,5) si atunci se schimba lucrurile
D. mH2O=3420-171=3249 Adevarat !!!!
E. ms=md*100/c=171*100/5=3420 (3,42 kg) E. Fals !!!!!!!