👤

5kg de portocale costa 22,5 lei. Cat costa 8 kg de portocale de acelasi fel?

Răspuns :

5kgport...................22,5lei
8 kg port...................x?
5\8=22.5\x⇒5x=8×22,5⇒5x=180⇒x=180\5⇒x=36
succes
5kg............22,5lei
1kg............. xlei
x=1•22,5:5=22,5:5=225/10:5=
45/2:5=45/10=4,5 lei/kg
8kg costă: 8•4,5=36 lei